Inspekcja kanalizacji i monitoring kamerą TV
Data publikacji: 17.09.2020
Jesteśmy do dyspozycji 24h na dobę w sytuacjach awaryjnych.
Pracujemy w godzinach 6.00 – 22.00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 8.00 – 16.00 w soboty.
Usługę wykonujemy zwykle w dniu zgłoszenia.
Po wcześniejszym uzgodnieniu przewidujemy możliwość wykonania usługi w niedziele i dni wolne od pracy.
Usługa udrażniania wysokociśnieniowego WUKO / jest realizowana na terenie całej Warszawy oraz w promieniu do 50 km:
- Warszawa
- Wawer
- Rembertów
- Wesoła
- Otwock
- Józefów
- Karczew
- Wiązowna
- Sulejówek
- Ząbki
- Mińsk Mazowiecki
Inspekcja kanalizacji jest nieodzownym elementem poprawnego korzystania z sieci kanalizacyjnej. Bardzo często jest jedynym rozwiązaniem w przypadku częstych awarii rur kanalizacyjnych. Usługa inspekcji kanalizacji nie jest skomplikowana i jeśli będzie wykonana z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pozwala użytkownikom poznać przyczyny awarii w danej sieci rur kanalizacyjnych. Dlatego warto raz na jakiś czas, zlecić taką usługę profesjonalistom, aby zapobiegać awariom w przyszłości.
Na czym polega monitoringu kanalizacji?
Monitoring kanalizacji jest bardzo prosty. Polega na tym, że do wnętrza rur kanalizacyjnych jest wprowadzana kamera wideo, która umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza sieci kanalizacyjnej oraz wykonanie potrzebnych pomiarów. Kamera jest zamontowana na elastycznym uchwycie i posiada najczęściej oświetlenie LED, którego siłę można regulować w zależności od potrzeb. Podczas inspekcji kanalizacji kamera jest przesuwana w głąb rury i dzięki temu każdy odcinek jest dokładnie zbadany. Kamery przeznaczone do monitoringu kanalizacji są połączone z komputerem, które na bieżąco pokazują wyglądają rury kanalizacyjne od środka. Możliwe jest dzięki temu skontrolowanie wszelkich pęknięć, ubytków itp., które mogłyby przyczynić się do późniejszej awarii kanalizacji.
Co to jest inspekcja TV kanalizacji?
Inspekcja TV kanalizacji polega na wprowadzeniu do wnętrza rur kanalizacyjnych, kamery wideo, która jest podłączona do komputera, umożliwia to ich szczegółowe zbadanie. Monitoring TV kanalizacji jest bardzo pomocny, kiedy awarie kanalizacji zdarzają się często, a nie wiemy jakie są ich przyczyny. Kamera może dotrzeć nawet do dna zbiornika kanalizacyjnego, więc jest możliwe sprawdzenie całej sieci kanalizacyjnej.
Jak wygląda usługa monitoringu kanalizacji?
W naszym wyposażeniu posiadamy profesjonalne kamery wideo, które dają możliwość podglądu obrazu w najwyższej jakości. Inspekcja kanalizacji rozpoczyna się od przygotowania kamery wideo. Musi ona zostać przytwierdzona do specjalnego, elastycznego wysięgnika, dzięki któremu kamera będzie mogła dotrzeć w głąb kanalizacji.
Wszystkie kamery są mobilne i można je wykorzystać do inspekcji różnych rodzajów rur. Dodatkowo wyposażone są w specjalne czujniki, które wykonują pomiary światła rur i przewodów. Dzięki tym pomiarom można zdiagnozować czy np. w kanalizacji znajdują się poprzerastane korzenie, złogi piasku czy gruba warstwa osadu ze ścieków. Poza tym inspekcja kanalizacji pozwala zdobyć informacje o przebiegu trasy kanalizacji. Umożliwia lokalizację uszkodzonego odcinka rur. Połączenie kamery z komputerem, pozwala nam na stworzenie pełnego raportu opisującego stan kanalizacji oraz potrzebnej dokumentacji, która jest wymagana np. podczas odbioru technicznego kanalizacji.
Kiedy warto wykonać usługę inspekcji i monitoringu kanalizacji?
Każda nowa sieć kanalizacyjna musi zostać odebrana technicznie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne. Dlatego przed odbiorem dobrze jest wykonać inspekcję kanalizacji, która pozwoli wykazać, że dany odcinek sieci kanalizacyjnej jest wybudowany zgodnie z pierwotnym projektem. Dodatkowo uzyskujemy w ten sposób niezbędną dokumentację techniczną, która będzie wymagana przy odbiorze technicznym.
Osoby, które są właścicielami nowych domków jednorodzinnych, mają prawo zażądać inspekcji kanalizacji od wykonawcy, który podłączał tę sieć kanalizacyjną. Prawo to wynika z obowiązującej Polskiej Normy zatytułowanej: “ Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych” (PN-EN 1610, marzec 2002r.). Warto zapoznać się z tą normą, ponieważ w punkcie 12, wyraźnie opisano konieczność wykonania kontroli wizualnej kanalizacji po zakończeniu jej budowy. Kolejnym dokumentem, który wskazuje na konieczność wykonania inspekcji kanalizacji, jest Polska Norma PN-EN 13508-2, której punkt 5.2 jasno wskazuje na konieczność wizualnej inspekcji kanalizacji od wewnątrz, z użyciem specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do tego typu czynności. Jest to bardzo cenna informacja dla wszystkich, którzy stają się właścicielami domków jednorodzinnych lub innych nieruchomości.
W przypadku nie wykonania takiej inspekcji przez wykonawcę, dobrze jest ja zrobić na własna rękę, ponieważ bardzo często podczas monitoringu nowej sieci kanalizacyjnej, w kanałach stwierdzane są usterki konstrukcyjne takie, jak np. zastygnięta zaprawa na dnie rur, elementy cegieł i betonu, różnego rodzaju pręty itp. Taka inspekcja przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania danego obiektu, pozwoli to na zmniejszenie ewentualnych kosztów związanych z likwidacją wad konstrukcyjnych sieci kanalizacyjnej.
Inspekcję kanalizacji warto też wykonywać profilaktycznie raz w roku. Pomoże nam to zapobiec ewentualnym awariom kanalizacji w przyszłości, bo dużo wcześniej usuniemy potencjalną jej przyczynę.
Co nam daje inspekcja kanalizacji?
Dzięki przeprowadzeniu monitoringu kanalizacji możemy znaleźć wiele przyczyn, które wpływają na wystąpienie awarii sieci kanalizacyjnej. Do tych przyczyn możemy zaliczyć:
- nieprawidłowe spadki – dzięki pomiarom, które wykonuje kamera udaje się wykryć miejsca, gdzie są nieprawidłowe spadki. To właśnie w takich miejscach najczęściej zbierają się osady, które mogą być przyczyną awarii,
- nieszczelne połączenia między rurami – mogą spowodować wydostawanie się nieczystości do środowiska, co jest bardzo niebezpieczne. Poza tym do sieci kanalizacyjnej mogą się także dostawać opady atmosferyczne, które zwiększać będą objętość ścieków, a co za tym idzie podwyższać koszt wywozu lub oczyszczania,
- wystający materiał uszczelniający – prawidłowe uszczelnienie rur kanalizacyjnych jest bardzo ważne. Jednak może się zdarzyć tak, że podczas budowy kanalizacji użyto za dużo materiału uszczelniającego i zaczyna on wystawać. To może powodować, że elementy, które będą dostawać się do kanalizacji, np. papier, mogą się o te wystające uszczelnienia zaczepiać, stopniowo zwężać światło rur, co będzie skutkowało awarią.
Inspekcja kanalizacji to usługa, z której warto skorzystać, bo pozwoli użytkownikom sieci kanalizacyjnej uniknąć wielu awarii.