Udrażnianie wysokociśnieniowe rur i kanalizacji (WUKO) - co to jest i kiedy stosować?

Udrażnianie wysokociśnieniowe rur i kanalizacji (WUKO) - co to jest i kiedy stosować?

Data publikacji: 06.08.2020

Usługi
Jesteśmy do dyspozycji 24h na dobę w sytuacjach awaryjnych.

Pracujemy w godzinach 6.00 – 22.00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 8.00 – 16.00 w soboty.

Usługę wykonujemy zwykle w dniu zgłoszenia.

Po wcześniejszym uzgodnieniu przewidujemy możliwość wykonania usługi w niedziele i dni wolne od pracy.

Usługa udrażniania wysokociśnieniowego WUKO / jest realizowana na terenie całej Warszawy oraz w promieniu do 50 km:
  • Warszawa
  • Wawer
  • Rembertów 
  • Wesoła
  • Otwock
  • Józefów 
  • Karczew
  • Wiązowna 
  • Sulejówek 
  • Ząbki 
  • Mińsk Mazowiecki 
Wysokociśnieniowe czyszczenie kanalizacji podczas pracy czyszczenia kanałów WUKO

Posiadając dom lub inną nieruchomość, która nie jest przyłączona do sieci kanalizacyjnej, musimy wyposażyć ją w zbiornik na nieczystości płynne, popularnie nazywany szambem. Jako właściciel lub zarządca danej nieruchomości, mamy obowiązek regularnie opróżniać zbiornik. Usługi opróżniania i ewentualnego udrażniania wysokociśnieniowego rur, należy powierzyć specjalistycznej firmie, która ma profesjonalną kadrę pracowników oraz stosowne pozwolenia na tego typu działalność.

 

Co to jest WUKO i na czym polega usługa?

WUKO – to nazwa która wzięła się od metody ciśnieniowego udrażniania rur. Wykorzystuje się ją także do czyszczenia oraz udrożniania sieci kanalizacyjnych miejskich, przemysłowych oraz deszczowych. Podczas procesu czyszczenia stosowany jest sprzęt o podwyższonej wytrzymałości na wysokie ciśnienie. Aby przeprowadzić ciśnieniowe udrażnianie rur należy dobrać odpowiednią dyszę, do rodzaju instalacji za jaka ma być oczyszczona lub udrożniona. 

różne rodzaje dysz WUKO do czyszczenia wysokociśnieniowego kanalizacji i rur
Dysza do udrażniania wysokociśnieniowego kanalizacji z różnego rodzajami otworów wylotowych.

Mianem WUKO określa się więc całe pojazdy, które wyposażone są w sprzęt do ciśnieniowego udrażniania rur. Takie pojazdy są coraz nowocześniejsze i dzięki temu ich rozmiary zmniejszają się, ale bez szkody na efektywności. Poza tym takie nowoczesne pojazdy WUKO są bardzo ciche, więc mogą pracować niezależnie od otoczenia, w którym znajduje się awaria. 

Na czym polega wysokociśnieniowe czyszczenie rur i kanalizacyj? 

Ciśnieniowe i hydrodynamiczne udrażnianie rur to inaczej usługa WUKO. Najczęściej pojazdami WUKO są samochody ciężarowe lub specjalnie przystosowane do tego celu przyczepy. W skład sprzętu do ciśnieniowego udrażniania kanalizacji WUKO, wchodzi pompa ciśnieniowa.  Podczas pracy tłoczy ona wodę pod bardzo dużym ciśnieniem. To niezwykle ważny element w instalacji WUKO, ponieważ to od sprawności i wydajności pompy zależy efektywność udrożniania i oczyszczania kanalizacji. 

zestaw samochodowy z systemem udrażniania kanalizacji WUKO

Udrażnianie kanalizacji jest możliwe, ponieważ do pompy jest podłączony wąż, którego zakończeniem jest głowica o specjalnej budowie. Rodzaj głowicy dostosowuje się do rozmiaru rur, rodzaju instalacji oraz charakteru niedrożności.

Cały proces udrożniania zaczyna się od wprowadzenia węża z głowicą do instalacji. Pompa zostaje uruchomiona i zaczyna pompować wodę. Z węża wypływa strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, który rozbija wszelkie zatory, osady i inne przeszkody, które zgromadziły się w przewodach kanalizacyjnych. Ciśnienie wody powoduje, że wszystkie rozbite nieczystości zostaną przetłoczone do studni rewizyjnej, skąd mogą zostać usunięte mechanicznie lub za pomocą zbiornika WUKO. 

Bardzo popularnym rodzajem dyszy, który jest stosowany w pojazdach WUKO, jest głowica rotacyjna, która może rozbijać nawet bardzo długo zalegające osady oraz korzenie drzew, które przerastały instalację kanalizacyjną (to częste zjawisko w instalacjach kanalizacji burzowej).

Jakie są zalety WUKO?

Największą zaletą metody WUKO jest jej uniwersalność. Można ją wykorzystać do czyszczenia różnych instalacji kanalizacyjnych, bez względu na przekrój rur czy rodzaj niedrożności. Można ją wykorzystywać do czyszczenia instalacji zewnętrznych, ale istnieją również moduły mobilne, które z powodzeniem można wykorzystać w instalacjach wewnętrznych. 

Dzięki temu, że metoda WUKO wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem, nie muszą być stosowane chemiczne substancje żrące, które są toksyczne dla ludzi i środowiska. Dlatego metoda WUKO jest najbardziej polecaną metodą do czyszczenia i udrażniania wszelkiego rodzaju instalacji kanalizacyjnych. 

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie kanalizacji?

W instalacjach kanalizacyjnych wszelkie osady i nieczystości osadzają się na ściankach rur. Może to prowadzić do zmniejszenia przepustowości instalacji i w efekcie do powstania niedrożności. Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z awariami instalacji kanalizacyjnej, należy regularnie przeprowadzać czyszczenie całej instalacji. 

Od tego jak często będzie trzeba czyścić kanalizację, zależy przede wszystkim jej budowa. Jeżeli podczas układania rur zostały wykonane zbyt małe spadki, to przepływ wody z zanieczyszczeniami szybko może spowodować zator. 

Na częstotliwość czyszczenia instalacji będzie miał także wpływ sposób jej użytkowania. Jeśli do kanalizacji będą trafiać nieodpowiednie rzeczy, (np. resztki pożywienia, woreczki foliowe, elementy tkaninowe, itp.), udrażnianie całej instalacji może być konieczne bardzo często. 

Dostosowanie konstrukcji instalacji do jej pierwotnego przeznaczenia zmniejszy częstotliwość jej czyszczenia. Jeśli instalacja będzie użytkowana w zakładzie przemysłowym, to muszą zostać dobrane rury o odpowiednio dużym świetle i odpowiedniej przepustowości. Jeśli zostaną położone rury o nieodpowiedniej przepustowości lub zbyt małe, wtedy bardzo często będzie dochodzić do awarii instalacji na skutek niedrożności. 

Jeśli nie wiemy jak skonstruowana jest instalacja, należy wtedy skorzystać z usługi przeglądu kanalizacji. Podczas takiej usługi wykorzystywana jest kamera, którą wprowadza się do rur i dzięki temu można poznać dokładną budowę danej instalacji kanalizacyjnej. 

Najważniejsze jest, aby reagować w momencie, gdy podejrzewamy, że w instalacji mogła pojawić się niedrożność. Należy wtedy niezwłocznie zlecić usługę przeglądu i czyszczenia kanalizacji, aby zapobiec powstaniu poważnej awarii, która uniemożliwi użytkownikom korzystanie z instalacji. 

Profilaktycznie należy przeprowadzać czyszczenie kanalizacji, średnio raz w roku. 

Czy artykuł był przydatny:
4.5/5